Mahir Özmen

Kısa Özgeçmiş

1989 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun oldu. 1995 yılında genel cerrahi uzmanı oldu, 1997'de Southampton Üniversitesinde M.S (Master of Surgery) derecesi aldı. 1999 yılında genel cerrahi Doçenti, 2010 yılında Profesör oldu ve 2011-2013 yılları arasında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Tıp AD Başkanlığı yaptı. Halen, Hacettepe Üniversitesi, Tıp Fakültesi, Genel Cerrahi AD' da öğretim üyesi olarak çalışıyor.

1993-1996 yılları arasında İngiltere'de Southampton Üniversitesi Tıp Fakültesi ve 1995 yılında bir süre Belçika Ghent 'te AZ Maria Middaleres Hospital'da genel cerrahi, gastrointestinal cerrahi ve ileri laparoskopik cerrahi alanlarında; 1996-1997'de çeşitli dönemlerde Norwich-Norfolk ve Southampton da gastrointestinal cerrahi alanlarında; 2000-2001 yıllarında Cambridge Üniversitesi Addenbrooke's Hospital ve Londra Kings College Hospital'da organ nakli alanlarında çalıştı. 2012 yılında Cerrahi Onkoloji alanında Yan Dal Uzmanlığını aldı.

Dışkapı Yıldırım Beyazıt EAH'de 3. Cerrahi Kliniği ve Ankara Numune EAH'de 7. Cerrahi Kliniği şefliğini yaptı.

American College of Surgeons tarafından verilen F.A.C.S ve İngiltere Royal College of Physcians and Surgeons of Glasgow tarafından verilen F.R.C.S ünvanlarını aldı.

Halen, Bariatrik ve Metabolik Cerrahi Derneği Başkanlığı, Ulusal Endoskopik Laparoskopik Cerrahi Derneği Yönetim Kurulu Üyeliği, Ulusal Travma ve Acil Cerrahi Derneği Genel Sekreterliği, Türk Cerrahi Derneği EKPDK Sekreterliği ve Avrupa Endoskopik Laparoskopik Cerrahi Derneği (EAES) Education&Training Komitesi üyeliği görevlerini yürütüyor.

Yabancı ve yerli kitaplarda çok sayıda kitap bölümü, çeviri ve telif kitap editörlükleri yanında şu ana kadar çoğunluğu yurt dışı dergilerde olmak üzere 150'nin üstünde bilimsel yayını ve yurt dışı yayınlarına ISI Web of Science verilerine göre SCI’deki dergilerde yapılmış çok sayıda atıf bulunuyor.

Profesör Özmen, bir çok ulusal ve uluslararası dergide editörlük, editörler kurulu üyeliği görevlerini de yürütüyor.